Nominees for the 2016 edition of the Africa Magic Viewers Choice Awards (AMVCAs) were unveiled yesterday.

BEST OVERALL MOVIE (AFRICA)
Dry Stephanie Linus
Freetown Adam Abel and Garrett Batty
Ayanda Sara Blecher
Tell Me Sweet Something Akin Omotosho
Road To Yesterday Chinny Onwugbenu, Genevieve Nnaji, Chichi Nwoko
Silverain Juliet Asante
House Arrest Joseph Kenneth Ssebaggala

BEST TELEVISION SERIES
Jane and Abel Dorothy Ghettuba
How to find a Husband Erica Sugo Anyadike
Santalal Gerald Langiri
Officer Titus Olabisi Jinadu
Daddy’s Girls Ariyike Oladipo


BEST WRITER OF A MOVIE/TV SERIES
Freetown Melissa Leilani Larson
Anniversary  Afe Olumowe 
Road  To Yesterday  Emil B. Garuba
Iquo’s Journal  Blessing Egbe
Ayanda Trish Malone

BEST COSTUME DESIGNER (MOVIE/TV SERIES)
Dry Uche Nancy
Silverain Patrick Asante
Being Mrs Elliot Byge Oru
The First Lady Tomi Adeoye
Oracle Online Ejiro Amos Tafiri/Vanessa Otarva
Cougars Angel Nwakibie

BEST MAKEUP ARTIST (MOVIE/TV SERIES)
Dry Gabriel Okorie
Ayanda Louiza Calore
Jaja the Great Innocent Abba
Ojuju Funke Olowu
Being Mrs Elliot Moses Ogunlana

BEST LIGHTING DESIGNER (MOVIE/TV SERIES)
Common Man Stanlee Ohikhuare
Kpians-the feast of souls Stanlee Ohikhuare
House Arrest Francis Lubanjuma
Gbomo Gbomo Express David Wyte and Paul Gambit
Being Mrs Elliot Oluwole Olawoyin


BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)
Officer Titus Kelechi Udegbe
Stop IK Ogbonna
Caught in the Act Bishop Imeh Umoh
Head gone Bowoto Jephthah
Jenifa’s diary

Folarin Falana

BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)
Breathless Mike Ezuruonye
Being Mrs Elliot  Majid Michel
A Long Night  Van Vicker
A Soldier’ Story  Daniel K. Daniel
Jaja The Great  Segun Arinze 
Falling

BEST DIRECTOR
Road to Yesterday Ishaya Bako
Dry Stephanie Linus
Tell me Sweet Something Akin Omotosho
Ayanda Sara Blecher
Gbomo gbomo express Walter ‘Waltbanger’ Taylaur
Rebecca Shirley Frimpong-Manso


BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)
JENIFA’S DIARY Funke Akindele
BEING MRS ELLIOT Lepacious Bose
SKINNY GIRL IN TRANSIT Abimbola Craig
AN AFRICAN CITY Nana Mensah
DESPERATE HOUSE GIRLS Ini Edo




BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)
Road to yesterday Genevieve Nnaji
Don’t cry for me Mary Lazarus
Stop Belinda Effah
Ayanda Fulu Mugovhani
Falling Adesua Etomi
The visit Nse Ikpe-Etim




BEST PICTURE EDITOR
Tell me Sweet Something Vuyani Sondlo
Road To Yesterday Chuka Ejorh
A soldier’s story Frankie Ogar
Rebecca Shirley Frimpong-Manso
Special Crimes Unit: Lasgidi Cops Adeyemi Olowoshagba


BEST DOCUMENTARY
THE NEW AFRICA Kagho Crowther Idhebor
FAAJI AGBA Remi Vaughan-Richards
GOGE AFRICA ENCOUNTERS WILD GORILLA Nneka Isaac-Moses
DEMYSTIFYING AUTISM Dotun Akande
DAWN TO DUSK

BEST MOVIE – SOUTHERN AFRICA
Ayanda Sara Blecher
Tell Me Sweet Something Akin Omotosho
Lilongwe Joyce mhango chavula


BEST SUPPORTING ACTOR
A Soldier’s Story Sambassa Nzeribe
Stolen Water Blossom Chukwujekwu
Stigma Soibifaa Dokubo
A soldier’s story Olumide Oworu
The Department O.C. Ukeje




BEST SUPPORTING ACTRESS (MOVIE/TV SERIES)
Before 30 Beverly Naya
Tell Me Sweet Something  Thishiwe Ziqubu
Before  30

Tunbosun Aiyedihin
DRY    Zubaidat Ibrahim Fagge

The Green  Necklace  Lepacious Bose

BEST ART DIRECTOR (MOVIE/TV SERIES)

Stigma Dagogo Diminas
Dry Gabriel Okorie
Common man Stanlee Ohikhuare
The refugees Frank Raja Arase
Elephant in the room Patrick ‘koinage’ Nnamani
BEST CINEMATOGRAPHER (MOVIE/TV SERIES)
Ayanda  Jonathan Kovel
Couple  Of  Days  Tolu LordTanner
The Refugees  Okey Oku and Robert Peters
DRY Angel Barroeta
Common Man Stanlee ohikhuare
Tell Me  Something Sweet  Paul Michaelson

BEST SHORTFILM OR ONLINE VIDEO
Panic Button Bongiwe Selane
Yawa Kassim Braimah
A Day with Death Oluseyi Amuwa
Blood Taxi Folasakin Iwajomo
A Cup of Sugar Bongiwe Selane

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – YORUBA
Taxi driver (Oko Ashewo) Don Omope
Victims Mercy Aigbe Gentry 
Ayomi Bukunmi Oluwasina
Shadow Kazim Adeoti
Binta Ofege Abiodun Jimoh and Jumoke Odetola
Best Movie – West Africa (Drama/Comedy)
DRY Stephanie Linus
Stigma  Dagogo Diminas
The Visit  Biodun Stephens (Koga Studios)
The Refugees  Frank Rajah Arase
Silverain Juliet Asante
Common Man  Stanlee ohikhuare
Road To Yesterday

Best Sound Editor (Movie /TVSeries)

Ayanda Guy Steer
Road to yesterday Kulanen Ikyo
Dry Marquex Jose Guillermo
Candle in the wind Bernie Anti
Bambitious Maurice Kings
Tell me Sweet Something Gavin McCullough

Best Indegenious Language
(Movie /TV Series-Igbo)

Chetanna Chigozie Atuanya
The Missing God Ubaka Joseph Ugochukwu
Udo Gba koi koi Onyekachukwu Okeke
Nduka Charles Novia
Usekwu Igbo PAUL IGWE

BEST INDIGENOUS LANGUAGE  MOVIE/TV SERIES – HAUSA
Sarki Jatau Bashir Abdullahi
Inji Yan’ Ca Ca Najjashi Sb Jakara
Sakaina Abubakar mai shadda and Hafizu Bello
Baya Da Kura Nuhu Abdullahi
Dadin Kowa Salisu Balarabe

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES  – SWAHILI
MYUMBA 10 Damaris Irungu-Ochieng
SAMAKI MCHANGANI Amil Shivji
FIHI Caroline Mbaturia
SUMU Neema  Ndanu  Kilon
KITENDAWALI Josephat Lukaza

BEST MOVIE – EAST AFRICA

HOUSE ARREST Joseph Kenneth Ssebaggala
MAPENZI Elizabeth Michael
CALL 112 Joseph Kenneth Ssebaggala
KITENDAWALL Josephat Lukaza
MPANGO MBAYA Staford Kihore
DADDY’S WEDDING Honeymoon Aljabri