Organizers of the Future Awards 2012 have unveiled the full list of nominees for the forthcoming event. I hope some categories won’t spark up war.
Nominees List
CHANGE
Best Use of Advocacy
Ferdinand Adimefe (Interface Foundation)
Olumide Makanjuola (The Initiative for Equal Rights)
Orode Jade Uduaghan (Pink Pearl Cancer Foundation)
Adamma Umeofia (WeBuilt: Nigeria)
Chizoba Imoka (Unveiling Africa Foundation)
Esther Agbarakwe (Nigerian Youth Climate Coalition)
Priscilla Usiobaifo  (Brave Heart Initiative)
Babafemi Oyediran (Rural Enterprise Development Project)
Best Use of New Media
JJapheth Omojuwa
Gidi Traffic
Ediong Umoh
#OccupyNigeria
#SaveOke
Seun Fakuade (Beacons)
Nmachi Jidenma
Wale Adetula

CREATIVITY
Creative Artist Of The Year
Obi Somto (Photographer)
Bayo Omoboriowo (Photographer)
Chibundo Onuzo (Writer)
Bobo Omotayo (Writer)
Imole Balogun (Photographer)
Remi Adegbite (Photographer)
Onyeka Nwelue (Writer)
Mohammed Abbagana (Painter)
Designer of the Year
Adebisi Anita (Ms Makor)
Kola Kudus (Kola Kudus)
Olorunyomi Omoniyi Makun (Yomi Casuals)
Toluwaloju Olowofoyeku (Toju Foyeh)
Osakwe Amaka (Maki Oh)
Rukky Ladoja/Obi Obi/Tola Ayanwale (Grey)
Ugonna Omeruo (House of Nwocha)
Akpos Okudu (Akpos Okudu)
EXCELLENCE IN SERVICE
Public
Akin Rotimi (Ekiti State Governor’s Office)
Banks Omisore (National Assembly)
Chime Asonye (The Presidency)
Ohimai Amaize (Ministry of Sports)
John Gomiluk Otokwala (Securities and Exchange Commission)
Adaeze Nnamani (Ministry of National Planning)
The Corper (National Youth Service Corps)
Hadiza Abdullahi (The Presidency)
Journalism
Chiemelie Ezeobi (Thisday)
Tolu Ogunlesi (NEXT/Forbes Africa)
Alkasim Abdulkadir (CNN)
Toyosi Ogunseye (The Punch)
Oluyinka Ezekiel Adeparusi (National Mirror)
Tomi Oladipo (BBC)
Barnabas Hunjo (Radio Nigeria)
Elo Nkereuwem (NEXT/Premium Times)
Corporate
Adim Isiakpona (Marketing Manager, HP)
Seyi Ogunro (Associate, Banwo & Ighodalo)
Aneto Okonkwo (Manager, Google)
Ngozi Nkwoji (Senior Brand Manager, NB Plc)
Tomiwa Adesida (Head of CSR, Sahara Group)
Tomijogun Ogunlesi (Campus Brand Manager, Reckitt Benckiser)
Kayode Jegede (General Manager/Head of Facility Management, Deux Project)
Tokini Peterside (Communication Manager, Moet  Hennessy)
INNOVATION
Science and Technology
Ahmed Mukoshy (Yrn.me)
Nnoduka Eruchalu (Ploggin.com)
Olumide Adewunmi (Gidilounge)
Zubair Abubakar (Nigerian Constitution BlackBerry App)
Chinwe Njokwu (Novel designs for microwave antennas using Nanomaterials)
Seun Onigbinde (BudgIT)
Femi Alade (Pliris Mobile)
Raheem Temitope Bello (geoUtil, a solution for 70% current household energy consumption)
Education
Gossy Ukanwoke (Beni Online University)
Iyinoluwa Aboyeji (Bookneto)
Tosin Jegede (One Child, One Book)
Adebayo Adegbembo (ASA)
Otto Orondaam (Slum to School Project)
Desiree Craig (Efiko)
Tolulope Sangosanya (Love on the Streets)
Obinna Okwodu (Robotic teaching in secondary schools)
ENTERPRENEURSHIP
General
Oyigoye Doyle (Nylahs Catering)
Kola Oyeneyin (Venia Business Hub)
Titus and Tobias Igwe (Speadmeals Mobile Kitchen)
Aisha Maina (Aquarian Consult)
Ayodele Arigbagbu (Dada Books)
Osaru Alile & Lape Caxton-Onakoya (Caxton-Alile)
Ola Orekunri (Flying Doctors Nigeria)
Ladi Delano (Bakrie Delano Africa)
Agriculture
Ajo Kunnuho John (Animal husbandry)
Omoteso Sogo Ayodele (Piggery/Fishery/Poultry)
Tochukwu Onyemelukwe (Jaeet Nigeria Limited)
Olukayode Adeoye (Whails and Chase)
Ayodeji Adeyinka Adeoye (Irewolede Farms)
Fawolu Taiwo (Abivict Farms)
Olusola Amusan (Olusola Amusan Company)
Zechariah Obasola (Crop farming)
Media/Communication
Julie Odia (WOW)
Adaora Mbelu (Innovation Factory)
Uyi Omokaro (DM2)
Bobby Taylor (Bobby Taylor Consulting)
Komolafe Adesola  (Media Insight)
Samuel Olatunji (Big Sam Media)
Uche Pedro (BainStone)
Funmilade Alalade (Elev8)
Entertainment
David Adeleke (HKN)
Keke Hammond (Flytime Productions)
Tana Adelana (Tana Adelana Productions)
Emmanuel Dole Onoja (Delphino Entertainment)
Don Jazzy (Mo-Hits/Mavin Records)
Cobhams Asuquo (CAMP)
Mamah Nwanchukwu (Ape Planet)
Clarence Peters (CAPital Dreams Pictures)
Technology
Ayodeji Adewunmi/Opeyemi Awoyemi/Olalekan
Olude (Jobberman)
Ajibola Modupe (OTG Playa LLC)
Jason Njoku (Iroko Partners)
Eno Essien (Rheycrak)
Bode Pedro (Veda Technology)
Kayode Disu (IISA)
Temi Kolawole (Antigravity)
Femi Alade (Pliris Mobile)
ENTERTAINMENT
On Air Personality of the Year (Radio)
Oladotun Kayode (Cool FM)
Twitwi (Wazobia FM)
Toke Makinwa (Rhythm FM)
Maltida Duncan (Rhythm FM, Abuja)
Tolu “Toolz” Oniru (Beat FM)
Nike Adewuyi (Splash FM, Ibadan)
Lorenzo Menakaya (Lion FM, Enugu)
Mazino (Smooth FM)
On Air Personality of the Year (TV)
Dolapo Oni (Studio 53/Mnet)
Denrele Edun (Channel O)
Uti Nwanchukwu (Jara/Mnet)
Ill Rymz (Nigerian Idol)
Andre Blaze (Nigezie)
Adams Ibrahim (Soundcity)
Yvonne “Vixen” Ekwere (Silverbird TV)
Maupe Ogun (Channels TV)
Musician of the Year
Davido
Wizkid
Tim Godfrey
Ice Prince
Flavour
Naeto C
MI
Bez
Actor of the Year
Ini Edo
Tonto Dike
O.C Ukeje
Ivie Okujaye
Gideon Okeke
Ramman Hassan
Kabirah Mojisola Kafidipe
Lala Akindoju
Producer of the Year Music
D’Tunes
SamKlef
DJ Klem
Jesse Jagz
Ikon
Fliptyce
Legendary Beats
J Sleek
Producer of the Year Screen
Clarence Peters
Victor Sanchez Aghahowa
Onye Ubanatu
Ishaya Bako
Ladi Odebunmi
Adeola Oloyede
Anietie James Ekins
Deji Adeniyi
YOUNG PERSON OF THE YEAR
Bankole Wellington [Banky W] (Musician/Entrepreneur/Activist)
Dapo Oyebanjo [D’banj] (Musician/Entertainment Entrepreneur)
Jason Njoku (Media Entrepreneur)
Peter and Paul Okoye [Psquare] (Musician/Entertainment Entrepreneur)
Linda Ikeji (Blogger/Media Entrepreneur)
Chinwe Njoku (Scientist)
Idris Akinbanjo (Journalist)
Raheem Temitope Bello (Scientist)
Profiles of the nominees will be published on the official website www.thefuturenigeria.com and on www.facebook.com/thefutureawards by July 31.