Genevieve Nnaji, Ini Edo and others clinched some awards at the 2011 Zulu African Film Academy Awards took place in London. Here is a list of nominees and winners.1) BEST AFRICAN TV IN UKObe TV
Vox Africa
Ben TV
Oh TV- (WINNER)
HI Nolly2) BEST WEST AFRICAN TVTV3 Ghana
TV Africa, Ghana-(WINNER)
GTV Ghana
Joy TV Ghana
NTA Nigeria-(WINNER)
AIT Nigeria
Silverbird TV Nigeria
Channels TV Nigeria
Lagos TV Nigeria3) BEST TV SOUTH AFRICAETV South Africa
SABC South Africa-(WINNER)
Top TV South Africa
ZTV Zimbabwe
MABC TV Botswana
NBC Namibia4) ZAFAA ENTERTAINMENT FRIENDLY AIRLINES 2011Arik Air-(WINNER)
Quatar Airline
Emirates Airline
Air Nigeria
Atlantic Airline5) BEST FILM
Mirror Boy–Obi Emelonye-(WINNER) (Nigeria)
Somewhere In Africa–Kwame Boadu (Ghana)
Save Our Soul-Oby Edozie (Nigeria)
Fulani–IfeanyiOnyeabor (Nigeria)6) BEST FILM EDITINGMirror Boy-Andrew Webber/Anchew Linton-(WINNER)
Bed of Roses-Okey Benson (Nigeria)
Marriage Planner –Odinaka Edeh (Nigeria)
Somewhere in Africa –Afra Marley7) BEST STORYBed of Roses–Odika Michael (Ghana)
Mirror Boy–Obi Emelonye (London)
Somewhere in Africa –Pascal Amafo(WINNER) (Ghana)
Save our Soul–Oby Edozie (Nigeria)8) BEST SOUND EDITHINGThorns–Cam Binams
Mirror Boy-Chigozie Ezeh/Sermon Ware
Somewhere In Africa –Chucks-(WINNER)
Save Our Souls-Kingsley Eigbokham9) BEST CHILD PERFOMANCE MALEMirror boy- Edward Kagutuzi-(WINNER) (Gambia)
Master of Game-Rahim Banda
Carbib Kwai (Ghana) –Ali Nuhu (Nigeria)10) BEST UPCOMING MALEThorns –Zim Demetria Karongah
Obsession– Camnchifor Valery-(WINNER)
Natasha De Prodigal–Vanessa Adekola (Nigeria)
The CEO–James Gardner (Ghana)11) BEST SCREENPLAYSomewhere in Africa- Pascal Amanfo (Ghana)
Bed of Roses–Folke Nissi Amafo (Ghana)
The Mardens–Emeka Amakaeze-(WINNER) (Nigeria)
Mirror Boy-Obi Emelonye (London)12) BEST UPCOMING FEMALEThorns-Zim Julie Boton-(WINNER)
Obsession – Cam Ruth Nkweti
Natssha De Prodigal –Vanessa Adekola (Nigeria)
The CEO-Selasse Ibrahim (Ghana)13) BEST CHILD PERFOMANCE FEMALEEdikan–Sophiana Jones (Nigeria)
From Within-Promise Nsima (WINNER) (Nigeria)
Widow's Tears-Salimi Akili (Nigeria)14) BEST CINEMATOGRAPHYFulani- Nigeria
Somewhere in Africa
Thorns
Mirror Boy-(WINNER)15) BEST COSTUMIERQueens Pride–Samira Yakubu (WINNER)
Maidens–Ogoo Okechi (Nigeria)
Fulani– Nwangboso Chiemela16) BEST CULTURAL EXPRESSIONKaran Zakara –Sani Mu'Azu (Nigeria)
Olasubomi-Bose Alao Omotoyosi(WINNER) (Nigeria)
Edikan–Uduka I. Uguamanam
Ama Ghana-Paul Adjei (Ghana)
Carbin Kwai –FKD Productions (Nigeria)17) BEST CINEMATOGRAPHY INDIGENOUSNamijin-Nigeria
Edikan-Nigeria
Ama Ghana- Ghana
Carbin Kwai- Nigeria18) BEST PRODUCER INDIGENOUSOlasubomi-Bose Alao Omotoyosi (Nigeria)
Edikan–Uduka I. Uguamanam(WINNER) (Nigeria)
Namijin–Dahiru Moharmmed (Nigeria)
Ama Ghana-Paul Adjei (Ghana)19) BEST INDIGENOUS DIRECTORAma Ghana-Frank Gharbin (Ghana)
Olasubomi–Taiwo Oduala (Nigeria)
Carbin Kawi–Ali Nuhu (Nigeria)
Osu Kesan–Femi Fadeyi-(WINNER)20) BEST COMEDY FILMCyphylis (Nigeria)
Okon Lagos-(WINNER) (Nigeria)21) BEST COMEDY ACTRESS Okon Lagos –Vanessa Koko (WINNER) (Nigeria)
Okon Lagos–Monalisa Chinda (Nigeria)
Cyphylis –Uche Ogbodo(Nigeria)22) BEST COMEDY ACTOR Cyphylis–Victor Osuagwu (Nigeria
Okon Lagos–Ime Bishop Umoh-(WINNER) (Nigeria)
Cyphylis-KingsleyOgbonna (Dauda) (Nigeria)23) BEST ACTOR INDIGENOUSEdikan-Moses Armstrong
Olasubomi–Yinka Quadri (Nigeria)
Carbin Kwai- Ali Nuhu (WINNER) (Nigeria)
Ama Ghana –Agya Koo (Ghana)24) BEST ACTRESS INDIGENOUSOlasubomi-Shola Sobowale (Nigeria)
Edikan-Ini Edo (WINNER) (Nigeria)
Imala –Faithia Balogun (Nigeria)
Ama Ghana-Vivian Jill Lawrence (Ghana)25) BEST PRODUCERMirror Boy –Obi Emelonye/Patrick Cambell (London)
Memories of my Heart–Emem Isong(WINNER) (Nigeria)
Save Our Souls –Oby Edozieh (Nigeria)
Somewhere in Africa–Kwame Boadu (Ghana)26) BEST DIRECTORMirror Boy–Obi Emelonye (London)
Somewhere in Africa–Frank Raja Arase-(WINNER) (Ghana)
Memories of my Heart- Desmond Elliot (Nigeria)
Bed of Roses –Pascal Kelechi Amanfo (Ghana)27) BEST SUPPORTING ACTRESSMemories of my heart_Uche Jombo (Nigeria)
Mirror Boy–Fatima Jabi-(WINNER)
Haaja –Rekiya Atta Ibrahim (Nigeria)
Fulani –Oge Okoye (Nigeria)
Anathema– Ebele Okaro(Nigeria)28) BEST LEAD ACTRESSMirror Boy-Genevieve Nnaji (WINNER) (London)
4 Play Reloaded–Jackie Appiah (Ghana)
Somewhere in Africa –Martha Ankomah (Ghana)
Memories of my Heart–Ini Edo(Nigeria)
Fulani– Rita Dominic(Nigeria)29)BEST LEAD ACTORSomwhere in Africa–Majid Michael (Ghana)
Save our Souls -Kenneth Okonkwo(Winner) (Nigeria)
Memories of My Heart–Ramsey Nouah(Nigeria)
Mirror Boy –Osita Iheme (Nigeria)